Grattis alla nominerade till Guldäpplet 2018

Foto Guldäpplet

Digital kompetens blir allt viktigare i skolan. Från i höst gäller reviderade läroplaner och kursplaner som innebär att alla elever ska bli digitalt kompetenta. Att integrera och använda sig av de digitala verktygen i undervisningen är både en pedagogisk möjlighet och en utmaning för lärarna. Lärarpriset Guldäpplet lyfter fram lärare som utvecklar skolan och pedagogiken med digitala verktyg och arbetssätt. På Skolforum & Framtidens lärande den 29 oktober koras årets pristagare.

Guldäpplet delas ut av Stiftelsen Yngve Lindbergs Minne vars partners är: Lärarförbundet, Lärarnas Riksförbund, Sveriges Kommuner och Landsting, Specialpedagogiska skolmyndigheten, Statens medieråd, Gleerups Utbildning AB, ILT Inläsningstjänst AB, Netsmart AB, Studentlitteratur AB, samt Stiftelsen DIU, grundare och koordinator.

I juryn medverkar de två senaste årens Guldäpplepristagare, företrädare för samtliga partners samt professor Åke Grönlund, Örebro universitet.

Bland de nominerade utser juryn tre finalister som presenteras på Bokmässan i Göteborg den 27 september kl 14.30 på Lärarscenen i C-hallen. Den slutliga vinnaren presenteras måndagen den 29 oktober kl 11.00 på Skolforum & Framtidens Lärande, Stockholmsmässan i Älvsjö.

Här är årets nominerade!

Namn Skola Kommun
Zokaa Youssef Språkcentrum/modersmålsenheten Botkyrka
Hanna Forsberg Viktor Rydberg Gymnasium Danderyd
Therese Borgefeldt Kyrkskolan Danderyd
Tanja Ojaniemi Lindåsskolan Emmaboda
Annika Sjödahl Gröna Dalenskolan Håbo
Annica Tulin Skogstorpsskolan Eskilstuna
Linda Lie Faktoriet Eskilstuna
Stefan Cohen Hagströmska Gymnasiet Falun Falun
Marcus Henriksson Lugnetgymnasiet Falun
Johan Sköld Forshagaakademin Forshaga
Karin Landeklint Grossbolsskolan Forshaga
Ann Bohlin Andersson Isabergsskolan Gislaved
Helén Sveningsson Ölmestadskolan Gislaved
Linus Sällström Wisbygymnasiet Gotland
Tove Johansson Hedskolan Gällivare
Felix Gyllenstig Serrao Frölundaskolan, Göteborg
Maria Jirestedt Hagenskolan F-6 Göteborg
Jenny Bernhardsson Lillekärrskolan Göteborg
Johan Kivi IT-Gymnasiet Göteborg Göteborg
Veronie Lejonord Stocksätterskolan Hallsberg
Teresa Rothstein Pinell Jutagårds förskola Halmstad
Ingela Sandberg Åledsskolan Halmstad
Monika Helgesson Åledsskolan Halmstad
Camilla Göransson Gantofta Skola Helsingborg
Jimmy Askelius Visättraskolan Huddinge
Mikhael Mikalides Vårbyskolan Huddinge
Christina Larsson Skärstaddalens f
örskoleområde
Jönköping
Lena Ribbhammar Skärstaddalens
förskoleområde
Jönköping
John Örtendahl Lars Kaggskolan Kalmar
Daniel Nilsson Stagneliusskolan Kalmar
Mia Lägnert Norrevångskolan Karlshamn
Pernilla Abrahamsson Norrevångskolan, Mörrum Karlshamn
Mattias Lindén Lyckeby kunskapcentrum Karlskrona
Sofia Norén Berglund Forssjö skola Katrineholm
Linda Eriksson Karlbergsskolan Köping
Christina Erlman Sammilsdalskolan Leksand
Ulrica Elisson Grane Ullvi skola Leksand
Johan Kellén Berzeliusskolan Linköping
Katrin Hallberg Uggleskolan f-3 Lund
Nicklas Burman Finnbacksskolan Lycksele
Magnus Rosshagen MediaGymnasiet Nacka
Mathias Rosenqvist MediaGymnasiet Nacka
Stella Savvidou Boo Gårds skola Nacka
Anna Bäckbro Partille Kommun Partille
Frida Lindén Vallhamra skola Partille
Eva Söderberg Vallhamra skola Partille
Anna Bergström Lejonströmsskolan
grundsärskolan
Skellefteå
Joakim Kävrestad Högskolan i Skövde Skövde
Dögg Gunnarsdottir Runbacka skolor Sollentuna
Louise Klingstedt Runbacka skolor Sollentuna
Théreés Eklund Utbildning
Silverdal
Sollentuna
Veronica Lundin Snäckbackens
förskola
Sollentuna
Niklas Hellström Nösnäsgymnasiet Stenungsund
Ronnie Johansson Nösnäsgymnasiet Stenungsund
Ayda Ebbas Hassen Husbygårdsskolan Stockholm
Lars Erik Häggström Enbacksskolan Stockholm
Pia Wenger Sturebyskolan Stockholm
Camilla Askebäck Diaz Södermalmsskolan Stockholm
Janna Malmgren Södermalmsskolan Stockholm
Thomas Smith Herrängens skola Stockholm
Preeti Gahlawat IES Älvsjö Stockholm
Malin Broberg Pops Academy Stockholm
Jimmie Nordberg Lucksta skola Sundsvall
Peter Blomqvist Stöde skola Sundsvall
Christina Ibjer Foucaultgymnasiet Södertälje
Malin Sanz Foucaultgymnasiet Södertälje
Esmeralda Iversjö Morabergs studiecentrum Södertälje
Ninve Isik Morabergs studiecentrum Södertälje
Jessica Nilsson Järna förskolor Södertälje
Karin Cederblad Viksbergs förskola Södertälje
Robert Orovecz Västra förskoleområde Södertälje
Rebecca Backholm Tveta förskoleområde Södertälje
IKT-nätverket för förskolan i
Södertälje kommun:
Åsa Nilsson Rösberga förskolecenter
Rebecca Backholm Tveta förskoleområde
Jessica Nilsson Järna förskoleområde
Lise-Lotte Rådbjer Rosenlund – Fornhöjdens förskoleområde
Aboud Zazi Ronna förskoleområde
Josefin Anero Östertälje förskoleområde
Rahsa Ghazal Lina – Enhörna förskoleområde
Ellinor Hallerström Centrums förskoleområde
Mikaela Hynninen Mariekäll – Saltskog förskoleområde
Karin Cederblad Brunnsängs – Grusåsens förskoleområde
Emma Larsson Vårdinge förskoleområde
Susanne Ivarsson Hölö – Mörkö förskoleområde
Tina Langevik Resurscentrum – hälsa och lärande
Adriana Sturesson Söderslättsgymnasiet Trelleborg
Maria Glawe Söderslättsgymnasiet Trelleborg
Christer Sjöberg, Strandskolan Tyresö
Rosi Sjöberg Strandskolan Tyresö
Emelie Hahn Gränbyskolan Uppsala
Mattias Nylander Vellinge Lärcenter
och Sundsgymnasiet
Vellinge
Teresa Leijonhufvud Munkmoraskolan Värmdö
Catarina Thoren, Bifrostens förskola Västerås
Joakim Jansson, Bifrostens förskola Västerås
Linn Gurås, Bifrostens förskola Västerås
Linnea Johansson, Bifrostens förskola Västerås
Linda Bjällerstedt Bjurhovdasmyckets
förskola
Västerås
Sara Bergström Bjurhovdasmyckets
förskola
Västerås
Hanna Wännström Lövängens förskola Västerås
Sandra Sandvik Lövängens förskola Västerås
Cilla Johansson Rotundaskolan Västerås
Marta Surbevski Växjö Internationella
Grundskola
Växjö
Lars Binkemo Katedralskolan Växjö
Erik Johansson Bergagårdsskolan/
Ten island Makerspace
Öckerö
Alfredo Herrera Navet skola Örebro

1 kommentar

  1. Linda eriksson ifrån karlbergskolan i köping är helt klart den läraren som skall få ta emot detta äpplet och pris hon utvecklar sina elever och sätter de i första bänk hon tog emot min son med öppna armar när han började i hennes klass i andra terminen i 7.an och nu när han slutade 9.an är han en kille med skinn på nästan och vet att man få kämpa för att nå sina mål nu går han gymnasiet på kockutbildning och har linda att tacka för plus hans sätt att lära sig att jobba på

Lämna ett svar till Emelie freidlitz Avbryt svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *