Webbinarium:
Återkoppling och bedömning

Guldäpplets webbinarieserie ”Rika lärmiljöer” – nominerade och mottagare av lärarutmärkelsen Guldäpplet speglar hur lärmiljöerna har förändrats och berikats explosionsartat på senare år tillsammans med en rad forskare.


Återkoppling, bedömning av skriftliga uppgifter och prov i en AI-era

Joakim Flink, AI-pedagog och ansvarig för Sveriges teknikspetsutbildning mot smarta system och produkter på Hitachigymnasiet i Västerås, i ett samtal med Eva Svärdemo Åberg ochEva Edman Stålbrandt, forskare vid, Stockholms universitet, samt Anna Wiik, forskare Karolinska Institutet och ledamot i KI:S Pedagogiska akademi.


Webbinariet sändes 21 maj 2025.


Medverkande

Joakim Flink, AI-pedagog och ansvarig för Sveriges teknikspetsutbildning mot smarta system och produkter på Hitachigymnasiet i Västerås, nominerad till Gulldäpplet 2024.

Eva Svärdemo Åberg, forskare vid, Stockholms universitet.

Eva Edman Stålbrandt, forskare vid, Stockholms universitet.

Anna Wiik, forskare, Karolinska Institutet och ledamot i KI:S Pedagogiska akademi.

Guldäpplets värdar: Fredrik Söderlund och Johan Sköld


Läs också Joakim Flinks kapitel i Guldäpplets antologi – Rika lärmiljöer: AI i klassrummet – möjligheter och utmaningar med chattbotar i undervisningen