Tidigare Jury

Jury 2016


Presentation

Presentation av Jury 2016

Guldäpplets jury 2016

Cecilia Johansson, lärare på Helenelundsskolan i Sollentuna, Guldäpplet 2015

Micke Kring it-pedagog på Årstaskolan i Stockholm, Guldäpplejuryns särskilda pris 2015

Jenny Edvardsson, lärare på Wendesgymnasiet i Kristianstad, pristagare Guldäpplet 2015

Tülay Gürgün, lärare på Grindtorpsskolan i Botkyrka, pristagare Guldäpplet 2015

Ylva Pettersson, lärare, Skara Katedralskola, Guldäpplejuryns särskilda pris 2014

Karin Nygårds, lärare på Hammarby Sjöstadsskola, Stockholm, Guldäpplet 2014

Jakob Möllstam, lärare Jonsereds skola, Partille, pristagare Guldäpplet 2014

Ulrika Jonson, lärare Vallaskolan, Södertälje, pristagare Guldäpplet 2014

Marcus Arwidson, Netsmart AB

Peter Becker, ordförande Stiftelsen DIU, ordförande i juryn

Stefan Bonn, samordnare it i lärandet, Specialpedagogiska skolmyndigheten

Anna Carlsson, projektledare, avd för digitalisering, Center för eSamhället, Sveriges Kommuner och Landsting

Helena Dal, verksamhetsansvarig för information och vägledning, Statens Medieråd

Lena Elfvingsson, verksamhetschef, Certifierat i Sverige AB – CESAB

Robert Fahlgren, 2:e vice ordförande i Lärarförbundet, Skellefteå

Elin Forss, produktutvecklare, Tieto Education, Healthcare & Welfare AB

Elisabeth Lennartsdotter, kommunikationschef, Gleerups

Lena Nydahl, koordinator Framtidens lärande, Simrishamn

Ronny Pettersson, Förlagschef, Skola och lärarutbildning, Studentlitteratur AB

Ragnar Sjölander, förbundsstyrelsen i Lärarnas Riksförbund, Stockholm

 

Jury 2015


Presentation

Presentation av Jury 2015

 

Juryn för Guldäpplet 2015

Ylva Pettersson, lärare, Skara Katedralskola, Guldäpplejuryns särskilda pris 2014

Karin Nygårds, lärare på Hammarby Sjöstadsskola, Stockholm, Guldäpplet 2014

Jakob Möllstam, lärare Jonsereds skola, Partille, pristagare Guldäpplet 2014

Ulrika Jonson, lärare Vallaskolan, Södertälje, pristagare Guldäpplet 2014

Daniel Gomejzon, lärare Upplands Väsby gymnasium, Upplands Väsby, Guldäpplet 2013

Pia Widegren, utvecklingsledare, Motala, Guldäpplejuryns särskilda pris 2013

Katarina Lycken Rüter, Skolverket, tidigare lärare Östra Real, Stockholm, Guldäpplet 2013

Jonas Lindahl, lärare, Täby kommun, Guldäpplet 2013

Marcus Arwidson, Netsmart AB

Peter Becker, ordförande Stiftelsen DIU, ordförande i juryn

Anna Carlsson, projektledare, avd för digitalisering, Center för eSamhället, Sveriges Kommuner och Landsting

Lena Elfvingsson, biträdande skolchef, för- och grundskolor, Järfälla kommun

Stefan Bonn, samordnare it i lärandet, Specialpedagogiska skolmyndigheten

Robert Fahlgren, förbundsstyrelsen i Lärarförbundet, Skellefteå

Elin Forss, produktutvecklare, Tieto Education, Healthcare & Welfare AB

Lena Nydahl, koordinator Framtidens lärande, Simrishamn

Ragnar Sjölander, förbundsstyrelsen i Lärarnas Riksförbund, Stockholm

Åsa Steholt Vernerson, VD, Gleerups

 

 

Jury 2014


Presentation

Presentation av Jury 2014

 

Guldäpplets jury 2014

Christina Löfving, lärare Stenungsund, Guldäpplejuryns särskilda pris 2012

Ulrika Ryan, lärare på Byskolan, Lund, Guldäpplet 2012

Daniel Gomejzon, lärare, Upplands Väsby gymnasium, Upplands Väsby, Guldäpplet 2013

Pia Widegren, utvecklingsledare från Motala, Guldäpplejuryns särskilda pris 2013

Katarina Lycken Rüter, Skolverket, tidigare lärare Östra Real, Stockholm, Guldäpplet 2013

Jonas Lindahl, lärare, Täby kommun, Guldäpplet 2013

Malin Annergård Pierrou, programansvarig skola, Center för eSamhället, Sveriges Kommuner och Landsting

Marcus Arwidson, Netsmart AB

Peter Becker, ordförande Stiftelsen DIU, ordförande i juryn

Lena Elfvingsson, biträdande skolchef, för- och grundskolor, Järfälla kommun

Berit Engberg, samordnare it i lärandet, Specialpedagogiska skolmyndigheten

Robert Fahlgren, förbundsstyrelsen i Lärarförbundet, Skellefteå

Elin Forss, produktutvecklare, Tieto Education, Healthcare & Welfare AB

Lena Nydahl, koordinator Framtidens lärande, Simrishamn

Ragnar Sjölander, förbundsstyrelsen i Lärarnas Riksförbund, Stockholm

Åsa Steholt Vernerson, VD, Gleerups

 

 

Jury 2013


Presentation

Presentation av Jury 2013

Guldäpplets jury 2013

Peter Becker, ordförande Stiftelsen DIU, ordförande i juryn

Alexandra Blomberg, affärsutvecklingschef Smart, Netsmart AB

Lena Elfvingsson, biträdande skolchef, för- och grundskolor, Järfälla kommun

Berit Engberg, samordnare it i lärandet, Specialpedagogiska skolmyndigheten

Robert Fahlgren, förbundsstyrelsen i Lärarförbundet, Skellefteå

Elin Forss, produktutvecklare, Tieto Education, Healthcare & Welfare AB

Lena Nydahl, koordinator Framtidens lärande, Simrishamn

Sven-Erik Rehnman, Fujitsu Technology Solutions AB, Stockholm

Ragnar Sjölander, förbundsstyrelsen i Lärarnas Riksförbund, Stockholm

Åsa Steholt Vernerson, VD, Gleerups

Johan Wahlström, programansvarig för skolan på CeSam, Sveriges Kommuner och Landsting

Gunilla Almgren Bäck, specialpedagog i Mölndal, vinnare av Guldäpplejuryns särskilda pris 2011

Marie Andersson, lärare Eskelhem skola, Gotland, vinnare av Guldäpplet 2011

Christina Löfving, lärare Stenungsund, vinnare av Guldäpplejuryns särskilda pris 2012

Ulrika Ryan, lärare på Byskolan, Lund, vinnare av Guldäpplet 2012

Jury 2012


Presentation

Presentation av Jury 2012

Guldäpplets jury 2012

Peter Becker, ordförande Stiftelsen DIU, ordförande i juryn

Marie Andersson, Eskelhem skola, Gotland, vinnare av Guldäpplet 2011

Alexandra Blomberg, affärsutvecklingschef Smart, Netsmart AB

Lena Elfvingsson, biträdande skolchef, för- och grundskolor, Järfälla kommun

Berit Engberg, samordnare it i lärandet, Specialpedagogiska skolmyndigheten

Robert Fahlgren, förbundsstyrelsen i Lärarförbundet, Skellefteå

Martin Fernström, lärare vid Årstaskolan i Stockholm, vinnare av Guldäpplet 2010

Elin Forss, produktutvecklare, Tieto Education, Healthcare & Welfare AB

Lena Nydahl, koordinator Framtidens lärande, Simrishamn

Sven-Erik Rehnman, Fujitsu Technology Solutions AB, Stockholm

Josef Sahlin, lärare vid Årstaskolan i Stockholm, vinnare av Guldäpplet 2010

Ragnar Sjölander, förbundsstyrelsen i Lärarnas Riksförbund, Stockholm

Joachim Thornström, IT-pedagog och IT-samordnare på Kultur och Utbildning, Ystad kommun, vinnare av Guldäpplejuryns särskilda pris 2010

Gunilla Almgren Bäck, specialpedagog i Mölndal, vinnare av Guldäpplejuryns särskilda pris 2011

Johan Wahlström, programansvarig för skolan på CeSam, Sveriges Kommuner och Landsting

Jury 2011


Presentation

Presentation av Jury 2011

Guldäpplets jury 2011

Peter Becker, ordförande föreningen Datorn i Utbildningen, ordförande i juryn

Martin Fernström, lärare vid Årstaskolan i Stockholm, vinnare av Guldäpplet 2010

Josef Sahlin, lärare vid Årstaskolan i Stockholm, vinnare av Guldäpplet 2010

Joachim Thornström, IT-pedagog och IT-samordnare på Kultur och Utbildning, Ystad kommun, vinnare av Guldäpplejuryns särskilda pris 2010.

Erica Lövgren, Hortlax, Piteå, vinnare av Guldäpplet 2009

Åsa Kronkvist, IKT-pedagog vid LärandeResursCentrum, Högskolan i Kristianstad, vinnare av Guldäpplejuryns särskilda pris 2009

Robert Fahlgren, förbundsstyrelsen i Lärarförbundet, Skellefteå

Ragnar Sjölander, förbundsstyrelsen i Lärarnas Riksförbund, Stockholm

Lena Nydahl, koordinator Framtidens lärande – är här och nu, Simrishamn

Lena Elfvingsson, rektor, Järfälla

Sven-Erik Rehnman, Fujitsu Technology Solutions AB, Stockholm

 

Jury 2010


Presentation

Presentation av Jury 2010

 

Guldäpplets jury 2010

Peter Becker, ordförande föreningen Datorn i Utbildningen, ordförande i juryn

Lena Elfvingsson, rektor, Järfälla

Robert Fahlgren, förbundsstyrelsen i Lärarförbundet, Skellefteå

Anna Kalla, Johannes skola i Stockholm, vinnare av Guldäpplet 2008

Åsa Kronkvist, IKT-pedagog vid LärandeResursCentrum, Högskolan i Kristianstad, fick juryns särskilda pris 2009

Erica Lövgren, Hortlax, Piteå, vinnare av Guldäpplet 2009

Johan Lindwert, lärare Falköping, fick juryns särskilda pris 2008

Lena Nydahl, koordinator Framtidens lärande – är här och nu, Simrishamn

Sven-Erik Rehnman, Fujitsu Technology Solutions AB, Stockholm

Ragnar Sjölander, förbundsstyrelsen i Lärarnas Riksförbund, Stockholm

Jury 2009


Presentation

Presentation av Jury 2009

 

Guldäpplets jury 2009

Anna Kalla, Johannes skola i Stockholm, vinnare av Guldäpplet 2008

Johan Lindwert, lärare Falköping, fick juryns särskilda pris 2008

Gunilla Almgren, Blästadsskolan i Linköping, vinnare av Guldäpplet 2007

Kristina Hansson, utvecklingsledare Piteå, fick juryns särskilda pris 2007

Peter Becker, ordförande föreningen Datorn i Utbildningen, ordförande i juryn

Lena Elfvingsson, rektor, Järfälla

Robert Fahlgren, förbundsstyrelsen i Lärarförbundet, Skellefteå

Lena Nydahl, koordinator Framtidens lärande – är här och nu, Simrishamn

Sven-Erik Rehnman, Fujitsu Technology Solutions AB, Stockholm

Ragnar Sjölander, förbundsstyrelsen i Lärarnas Riksförbund, Stockholm

Jury 2008


Presentation

Presentation av Jury 2008

 

Guldäpplets jury 2008

Gunilla Almgren, särskolan inom Blästadsskolan i Linköping, vinnare av Guldäpplet 2007

Mona Wiklander, speciallärare, Kungsgårdens skola i Sandviken, vinnare av Guldäpplet 2006

Kristina Hansson, medieutvecklare, projektledare för CMIT, vinnare av Guldäpplejuryns särskilda pris 2007

Peter Becker, chefredaktör Datorn i utbildningen, ordf i juryn

Lena Elfvingsson, rektor, Järfälla

Robert Fahlgren, förbundsstyrelsen i Lärarförbundet

Lena Nydahl, sekr Kompetensstegen och stf generaldirektör vid Nationellt centrum för flexibelt lärande

Sven-Erik Rehnman, Fujitsu Siemens Computers AB

Ragnar Sjölander, förbundsstyrelsen Lärarnas Riksförbund

Sida 4 av 512345