Grattis alla nominerade till Guldäpplet 2019

Foto Guldäpplet

Det finns en växande digital mognad bland lärarna i Sveriges skola. Årets nomineringar visar på ett moget, beprövat och professionellt förhållande till digitalisering. Bland Guldäpplets nominerade märks också tydligt att det i förskolan pågår ett undersökande av de digitala miljöerna som tas in i barnens lek och lärande. Lärarpriset Guldäpplet lyfter fram lärare som utvecklar skolan och pedagogiken med digitala verktyg och arbetssätt. På Bokmässan i Göteborg, den 27 september koras årets pristagare.

Guldäpplet delas ut av Stiftelsen Yngve Lindbergs Minne vars partners är: Lärarförbundet, Lärarnas Riksförbund, Sveriges Kommuner och Landsting, Specialpedagogiska skolmyndigheten, Gleerups Utbildning, ILT Inläsningstjänst, Netsmart, Studentlitteratur, samt Stiftelsen DIU, grundare och koordinator.

I juryn medverkar de två senaste årens Guldäpplepristagare, företrädare för samtliga partners samt professor Åke Grönlund, Örebro universitet.

Bland de nominerade utser juryn tre finalister som presenteras på Bokmässan i Göteborg. Fredagen den 27 september koras årets pristagare på Bokmässan.

Här är årets nominerade!
Sorterade efter vilken kommun man är verksam i

NamnSkolaKommun
Marcus HenrikssonDomnarvets skolaBorlänge
Christian LindhBjörkängsgymnasiet, f r o m ht Mogaskolan i SvenljungaBorås
Hanna ForsbergViktor Rydberg GymnasiumDanderyd
Pernilla AnderssonEksjö gymnasiumEksjö
Agnetha MethanderÅrbyskolanEskilstuna
Camilla NejdesjöSallerupskolanEslöv
Johan SköldForshagaakademinForshaga
Emanuela StankovicTöråsskolanGislaved
Ted SandquistEkenskolanGislaved
Anders RandlerWisbygymnasiet/Uppsala UniversitetGotland
Anna KindbladSolbergaskolanGotland
Gunnel Molin, Mia Åhnström,
Birgitta Engdahl
SolklintsskolanGotland
Jenny JeppssonUlvsäterskolanGävle
Felix Gyllenstig SerraoFrölundaskolanGöteborg
Thomas HanssonFramtidsgymnasiet GöteborgGöteborg
Catharina Lindvall-ScharmerStocksätterskolanHallsberg
Joacim CarlssonTranstenskolanHallsberg
Martina BystedtJutarumsskolanHalmstad
Cecilia KlaremoBärstadsskolanHammarö
Camilla GöranssonGantofta skola, f r o m ht Snyggstorpsskolan i KlippanHelsingborg
Jimmy AskeliusVisättraskolanHuddinge
Maria  WimanÖstra grundskolan, f r o m ht SkapaskolanHuddinge
Mikhael MikalidesVårbyskolanHuddinge
Annika SjödahlGröna DalenskolanHåbo
Lena Landberg LillqvistJärfälla gymnasiumJärfälla
Anders Alsegård och Marie WolkeJenny NyströmsskolanKalmar
Mia Lägnert och Pernilla AbrahamssonNorrevångsskolanKarlshamn
Ulrica Elisson GraneUllvi skolaLeksand
Erik WineröLerums GymnasiumLerum
Åsa LarssonSundets förskolaLuleå
Ingela NilssonGymnasieskolan SpykenLund
Katrin HallbergUggleskolanLund
Jennie RosénOxievångsskolanMalmö
Tobias SvärdValdemarsro gymnasiumMalmö
IKT-pedagoger förskolan I MotalaMotala
Gordana Novakovicfsk Lustigkulle 
Marianne Sjöö Laisiofsk V:a Bråstorp 
Susanne Samuelssonfsk Ekparken 
Therése Berglund Gryvikfsk Eken 
Tom Turessonfsk Agneshög
Magnus RosshagenMediaGymnasietNacka
Jennie DahlbergKyrkovallens skola, samt  utbildningskontoretNordmaling
Jenny BolanderFurulunds skola LundenPartille
Fredrik JohanssonGymnasieskolan Knut HahnRonneby
Rebekka MarkströmBessemerskolanSandviken
Kaban AsingerNorrbackaskolanSigtuna
Napat KhiyapatModersmålsenhetenSkellefteå
Johan ZaxmyHögskolan SkövdeSkövde
Aida KotorcicSollentuna International SchoolSollentuna
Anna-Linnéa ”Nea” OlssonRösjöskolanSollentuna
Emelie Hallman SvidénVaxmoraskolanSollentuna
Emma ForsbergHelenelundsskolanSollentuna
Mats SandborghSollentuna International SchoolSollentuna
Annika StyhrSkytteholmsskolanSolna
Gabriela Petre BromanHagalidskolanStaffanstorp
Axel KarlssonStenungskolanStenungsund
Anders LennmorÅsö grundskolaStockholm
Andrey ShupliakovNya ElementarStockholm
Camilla Askebäck DiazSödermalmsskolanStockholm
Carolina NilssonKarlbergs skolaStockholm
Christopher StayneRödabergsskolanStockholm
David Van Der KaaySödermalmsskolanStockholm
Kaj SchmidtHusbygårdsskolanStockholm
Lars MobergKärrtorps gymnasiumStockholm
Liza BjörckKärrtorps gymnasiumStockholm
Maarit KallioABF Stockholms vuxenutbildning i LiljeholmenStockholm
Malin LarssonAlviksskolanStockholm
Nea ElyoussoufiFörskolan GlimtenStockholm
Erik AndrenGrillska gymnasiet SundbybergSundbyberg
Jimmie NordbergLucksta skolaSundsvall
Fadjer AlwanÖstra skolanSunne
Mikael SvenssonMogaskolanSvenljunga
Johan LarssonKlockarskolanSäter
IKT-nätverket för förskolan i Södertälje kommunSödertälje
Amanda Skult HällqvistVästra förskoleområde  
Anne-Marie LillsundeLina – Enhörna förskoleområde
Ellinor Hallerström Centrums förskoleområde   
Emma LarssonVårdinge förskoleområde 
Jessica NilssonJärna förskoleområde 
Josefin AneroÖstertälje förskoleområde 
Karin CederbladBrunnsängs – Grusåsens förskoleområde 
Lise-Lotte RådbjerRosenlund – Fornhöjdens förskoleområde  
Mariam KouireRonna förskoleområde  
Mikaela HynninenMariekäll – Saltskog förskoleområde  
Rebecca BackholmTveta förskoleområde  
Susanne IvarssonHölö – Mörkö förskoleområde  
Tina LangevikResurscentrum – hälsa och lärande  
Åsa NilssonRösberga förskolecenter
John ErikssonFoucaultgymnasietSödertälje
Rasmus SundgrenIgelsta gundskola, f r o m ht Parkskolan i SalemSödertälje
Vesna RamovicLina grundskolaSödertälje
Anna MauritzsonSkogshöjdens skolaTrollhättan
Christer SjöbergStrandskolan, f r o m ht Sigfridsborgsskolan i NackaTyresö
Linda Levander och Ulrika AronssonTomtebogårds skolaUmeå
Bengt MattssonGrimstaskolanUpplands Väsby
Camilla SöderströmStordammens skolaUppsala
Malin ÅhsRosendalsskolanVallentuna
Teresa LeijonhufvudMunkmoraskolan,Värmdö
Linda Bjällerstedt och Sara BergströmBjurhovdasmyckets förskolaVästerås
Monica Cervin LindefalkNordanby förskolaVästerås
Niklas AlmViksängsskolanVästerås
Erik JohanssonBergagårdsskolan/Ten island MakerspaceÖckerö

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *