Grattis alla nominerade till Guldäpplet 2019

Foto Guldäpplet

Det finns en växande digital mognad bland lärarna i Sveriges skola. Årets nomineringar visar på ett moget, beprövat och professionellt förhållande till digitalisering. Bland Guldäpplets nominerade märks också tydligt att det i förskolan pågår ett undersökande av de digitala miljöerna som tas in i barnens lek och lärande. Lärarpriset Guldäpplet lyfter fram lärare som utvecklar skolan och pedagogiken med digitala verktyg och arbetssätt. På Bokmässan i Göteborg, den 27 september koras årets pristagare.

Guldäpplet delas ut av Stiftelsen Yngve Lindbergs Minne vars partners är: Lärarförbundet, Lärarnas Riksförbund, Sveriges Kommuner och Landsting, Specialpedagogiska skolmyndigheten, Gleerups Utbildning, ILT Inläsningstjänst, Netsmart, Studentlitteratur, samt Stiftelsen DIU, grundare och koordinator.

I juryn medverkar de två senaste årens Guldäpplepristagare, företrädare för samtliga partners samt professor Åke Grönlund, Örebro universitet.

Bland de nominerade utser juryn tre finalister som presenteras på Bokmässan i Göteborg. Fredagen den 27 september koras årets pristagare på Bokmässan.

Här är årets nominerade!
Sorterade efter vilken kommun man är verksam i

Namn Skola Kommun
Marcus Henriksson Domnarvets skola Borlänge
Christian Lindh Björkängsgymnasiet, f r o m ht Mogaskolan i Svenljunga Borås
Hanna Forsberg Viktor Rydberg Gymnasium Danderyd
Pernilla Andersson Eksjö gymnasium Eksjö
Agnetha Methander Årbyskolan Eskilstuna
Camilla Nejdesjö Sallerupskolan Eslöv
Johan Sköld Forshagaakademin Forshaga
Emanuela Stankovic Töråsskolan Gislaved
Ted Sandquist Ekenskolan Gislaved
Anders Randler Wisbygymnasiet/Uppsala Universitet Gotland
Anna Kindblad Solbergaskolan Gotland
Gunnel Molin, Mia Åhnström,
Birgitta Engdahl
Solklintsskolan Gotland
Jenny Jeppsson Ulvsäterskolan Gävle
Felix Gyllenstig Serrao Frölundaskolan Göteborg
Thomas Hansson Framtidsgymnasiet Göteborg Göteborg
Catharina Lindvall-Scharmer Stocksätterskolan Hallsberg
Joacim Carlsson Transtenskolan Hallsberg
Martina Bystedt Jutarumsskolan Halmstad
Cecilia Klaremo Bärstadsskolan Hammarö
Camilla Göransson Gantofta skola, f r o m ht Snyggstorpsskolan i Klippan Helsingborg
Jimmy Askelius Visättraskolan Huddinge
Maria  Wiman Östra grundskolan, f r o m ht Skapaskolan Huddinge
Mikhael Mikalides Vårbyskolan Huddinge
Annika Sjödahl Gröna Dalenskolan Håbo
Lena Landberg Lillqvist Järfälla gymnasium Järfälla
Anders Alsegård och Marie Wolke Jenny Nyströmsskolan Kalmar
Mia Lägnert och Pernilla Abrahamsson Norrevångsskolan Karlshamn
Ulrica Elisson Grane Ullvi skola Leksand
Erik Winerö Lerums Gymnasium Lerum
Åsa Larsson Sundets förskola Luleå
Ingela Nilsson Gymnasieskolan Spyken Lund
Katrin Hallberg Uggleskolan Lund
Jennie Rosén Oxievångsskolan Malmö
Tobias Svärd Valdemarsro gymnasium Malmö
IKT-pedagoger förskolan I Motala Motala
Gordana Novakovic fsk Lustigkulle  
Marianne Sjöö Laisio fsk V:a Bråstorp  
Susanne Samuelsson fsk Ekparken  
Therése Berglund Gryvik fsk Eken  
Tom Turesson fsk Agneshög
Magnus Rosshagen MediaGymnasiet Nacka
Jennie Dahlberg Kyrkovallens skola, samt  utbildningskontoret Nordmaling
Jenny Bolander Furulunds skola Lunden Partille
Fredrik Johansson Gymnasieskolan Knut Hahn Ronneby
Rebekka Markström Bessemerskolan Sandviken
Kaban Asinger Norrbackaskolan Sigtuna
Napat Khiyapat Modersmålsenheten Skellefteå
Johan Zaxmy Högskolan Skövde Skövde
Aida Kotorcic Sollentuna International School Sollentuna
Anna-Linnéa ”Nea” Olsson Rösjöskolan Sollentuna
Emelie Hallman Svidén Vaxmoraskolan Sollentuna
Emma Forsberg Helenelundsskolan Sollentuna
Mats Sandborgh Sollentuna International School Sollentuna
Annika Styhr Skytteholmsskolan Solna
Gabriela Petre Broman Hagalidskolan Staffanstorp
Axel Karlsson Stenungskolan Stenungsund
Anders Lennmor Åsö grundskola Stockholm
Andrey Shupliakov Nya Elementar Stockholm
Camilla Askebäck Diaz Södermalmsskolan Stockholm
Carolina Nilsson Karlbergs skola Stockholm
Christopher Stayne Rödabergsskolan Stockholm
David Van Der Kaay Södermalmsskolan Stockholm
Kaj Schmidt Husbygårdsskolan Stockholm
Lars Moberg Kärrtorps gymnasium Stockholm
Liza Björck Kärrtorps gymnasium Stockholm
Maarit Kallio ABF Stockholms vuxenutbildning i Liljeholmen Stockholm
Malin Larsson Alviksskolan Stockholm
Nea Elyoussoufi Förskolan Glimten Stockholm
Erik Andren Grillska gymnasiet Sundbyberg Sundbyberg
Jimmie Nordberg Lucksta skola Sundsvall
Fadjer Alwan Östra skolan Sunne
Mikael Svensson Mogaskolan Svenljunga
Johan Larsson Klockarskolan Säter
IKT-nätverket för förskolan i Södertälje kommun Södertälje
Amanda Skult Hällqvist Västra förskoleområde   
Anne-Marie Lillsunde Lina – Enhörna förskoleområde
Ellinor Hallerström Centrums förskoleområde    
Emma Larsson Vårdinge förskoleområde  
Jessica Nilsson Järna förskoleområde  
Josefin Anero Östertälje förskoleområde  
Karin Cederblad Brunnsängs – Grusåsens förskoleområde  
Lise-Lotte Rådbjer Rosenlund – Fornhöjdens förskoleområde   
Mariam Kourie Ronna förskoleområde   
Mikaela Hynninen Mariekäll – Saltskog förskoleområde   
Rebecca Backholm Tveta förskoleområde   
Susanne Ivarsson Hölö – Mörkö förskoleområde   
Tina Langevik Resurscentrum – hälsa och lärande   
Åsa Nilsson Rösberga förskolecenter
John Eriksson Foucaultgymnasiet Södertälje
Rasmus Sundgren Igelsta gundskola, f r o m ht Parkskolan i Salem Södertälje
Vesna Ramovic Lina grundskola Södertälje
Anna Mauritzson Skogshöjdens skola Trollhättan
Christer Sjöberg Strandskolan, f r o m ht Sigfridsborgsskolan i Nacka Tyresö
Linda Levander och Ulrika Aronsson Tomtebogårds skola Umeå
Bengt Mattsson Grimstaskolan Upplands Väsby
Camilla Söderström Stordammens skola Uppsala
Malin Åhs Rosendalsskolan Vallentuna
Teresa Leijonhufvud Munkmoraskolan, Värmdö
Linda Bjällerstedt och Sara Bergström Bjurhovdasmyckets förskola Västerås
Monica Cervin Lindefalk Nordanby förskola Västerås
Niklas Alm Viksängsskolan Västerås
Erik Johansson Bergagårdsskolan/Ten island Makerspace Öckerö

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *